2019-01-24

Muzeum Sztuki Kaszubskiej Neclów

O Chmielnie wie niewielu - nawet wśród Polaków nie jest to zbyt popularne miasteczko. Warto jednak się o nim dowiedzieć, gdyż można zobaczyć tam bardzo dużo zabytków i zapoznać się z naprawdę nietuzinkowym i interesującym folklorem. Właśnie w Chmielnie znaleźli się ludzie, którzy za wszelką cenę starają się podtrzymywać tradycje, o których w innych częściach kraju już dawno zapomnieliśmy. To właśnie tam możesz też przekonać się, jak piękna jest ceramika kaszubska http://mypoland.com.pl/34-ceramika-artystyczna. Przekonują o tym Neclowie - rodzina, która otworzyła Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie. To wyjątkowe miejsce jest szansą na obejrzenie tych nietuzinkowych dzieł sztuki, a także poznania ich wyjątkowej historii. Rodzina Neclów postanowiła również otworzyć niewielki sklepik, w którym możesz kupić sobie kaszubską pamiątkę.


Rodzina Neclów wyrastała w kulturze kaszubskiej, zatem ceramika kaszubska to coś, z czym żyją na co dzień. Ich rodzina zajmuje się jej wytwarzaniem od kilku pokoleń, a kolejne lata i osoby wnoszą w nią coraz więcej pracy i niepodważalnego talentu. Każda wytworzona sztuka ceramiki nosi w sobie znamiona tego, co lokalne - ceramika kaszubska tworzona przez członków rodziny Neclów ma bardzo charakterystyczne dla ich rejonu cechy. Nie trzeba być znawcą, by potrafić odróżnić ją od innych - to specjalne formowanie masy plastycznej, bogata różnorodność kształtów, niepowtarzalna kolorystyka i unikatowa kompozycja ornamentyki. Ceramika kaszubska tworzona przez Neclów ma zaledwie 7 charakterystycznych wzorów - wykorzystują w swoich pracach różdżkę bzu, małe i duże tulipany, gwiazdę kaszubską, rybią łuskę, kaszubski wianek i lilię.


Już od ponad 100 lat rodzina Neclów wytwarza i zdobi bardzo liczne i zdecydowanie oryginalne wazony, lichtarze, popielniczki, talerze oraz inne małe dzieła sztuki, które obiegają świat, informując, czym jest ceramika kaszubska. Okazuje się, że jest ona lepiej znana poza granicami kraju niż wśród Polaków - docenia się ją na międzynarodowych konkursach, a niejednokrotnie stanowi ozdobę dla dworów i najbogatszych domów na całym świecie. Niestety, ale w obecnych czasach Polacy bardzo słabo orientują się w folklorystycznych wzorach. Choć wróciły do mody, nie bez trudu przychodzi nam rozpoznać, który wzór to ceramika kaszubska. Warto podkreślić, że ceramika kaszubska to jedna z pierwszych znanych form wyrażenia polskości, która naniesiona była na przedmioty codziennego użytku. Bardzo dużym zainteresowaniem ceramika kaszubska cieszy się na zachodzie Europy.


Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie


Czego możesz się spodziewać, jeśli postanowisz dowiedzieć się, jak wygląda ceramika kaszubska, jadąc właśnie do Chmielnia, do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów? Ta dość młoda, bo powstała zaledwie w 1993 roku placówka, może poszczycić się rozwiązaniami, które z pewnością są atrakcyjne dla młodych ludzi. Nie brakuje tu jednak miejsca na sentymentalne spojrzenie w przeszłość dla tych, którzy swoje w życiu już przeżyli i niejedno widzieli. Ceramika kaszubska może zainteresować w tym miejscu całą rodzinę.


W Muzeum w Chmielnie możesz podejrzeć, jak pracuje garncarz i przyjrzeć się, jak spod jego zdolnych rąk wychodzi niepowtarzalna ceramika kaszubska. Dla chętnych dodatkowa atrakcja - pod okiem fachowca możesz samodzielnie przygotować małe arcydzieło, które następnie zabierzesz ze sobą. Zdarza się, że w Muzeum Cerami Kaszubskiej pracuje malarka. Istnieje zatem szansa, że podpatrzysz, jak nanosi niepowtarzalne wzory. Dla ciekawskich istnieje również możliwość zobaczenia pieca do wypalania ceramiki, którego używają Neclowie na co dzień do pracy.

Zobacz także