2019-05-14

Najlepsza kawa ziarnista na świecie

Zastanawiałeś się chociaż raz, jaka jest najlepsza kawa ziarnista na świecie? Dużo słyszy się o Kopi Luwak i Blue Montain, ale przecież na co dzień sięgamy przede wszystkim po Illy czy Lavazzę. Okazuje się jednak, że zupełnie nie tędy droga. Najlepsza kawa ziarnista na świecie to nie ta modna ani nie ta droga. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która nią jest, ale warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, gdy się jej szuka.


Warto zacząć od zrozumienia, czym jest specialty coffee, To kawy, które pochodzą z niewielkich plantacji prowadzonych w miejscach, gdzie panują idealne do tego warunki. Bardzo ważne jest także to, że są one ręcznie zbierane i później obrabiane, a finalnie zdobywają minumum 80 punktów w skali SCAA. Można o nich powiedzieć, że są to najbardziej dopieszczane kawy, dlatego to właśnie wśród nich warto byłoby poszukać, jaka jest najlepsza kawa ziarnista na świecie https://arcyciekawa.pl/arcyciekawy-ranking-kaw/.


Kawę typu specialty oceniają specjalni kiperzy - badają niewypalone i wypalone oraz zmielone i zaparzone ziarna, szukając w nich ciał obcych, a także oceniając ich wygląd i rozmiar. Tu dosłownie wszystko ma znaczenie. Sprawdzają następnie ich smak i aromat, ale także kwasowość, cielistość, posmak, słodycz i czystość naparu. Nie każdy może być kiperem, praca ta wymaga nie tylko ogromu umiejętności, ale przede wszystkim niemałej wiedzy. Dlatego ich ocena może być dla ciebie wiarygodna, jeśli zastanawiasz się, jaka jest najlepsza kawa ziarnista na świecie. Musisz bowiem wiedzieć, że do segmentu specialty należy zaledwie około 5% całej kawy uprawianej na świecie. Pozostałe 95% zbierane jest maszynowo, a następnie wypalane w wielkich palarniach kawy - często w zupełnie nieumiejętny sposób. Nie ma co się zatem doszukiwać w niej smaku i aromatu czekolady czy orzechów. Można zapomnieć o idealnym balansie między goryczką a kwasowością. Będą one jednak znacznie tańsze od kaw “specialty”.


Jeśli ciągle jesteś ciekawy, jaka jest najlepsza kawa ziarnista na świecie, powinieneś także wiedzieć, czym jest “cup of excellence”. To właśnie w tym wieloetapowym konkursie wyłaniane są najlepsze kawy. Stanąć może do niego każdy farmer - ale najpierw jego kawy muszą przejść rywalizację w swoim kraju, by przejść na poziom międzynarodowy. Jeśli ziarna otrzymają minimum 86 punktów, farmerzy przez rok mogą posługiwać się tytułem “cup of excellence”. Tę nagrodę można nazwać pewnego rodzaju Oscarem w kawowym świecie - jeśli chcesz poznać najlepsze smaki, szukaj na etykietkach tego właśnie oznaczenia. Z pewnością nie będziesz rozczarowany.


Warto jednak pamiętać, że najlepsza kawa ziarnista na świecie nie musi wcale ci smakować. Każdy bowiem ma inne preferencje smakowe i szuka czegoś innego. Może się okazać, że dla ciebie najlepszym rozwiązaniem będzie dobrej jakości, ale bardzo popularna kawa, którą znajdziesz w każdym sklepie. I to też jest OK!

Zobacz także