2019-05-16

Pożyczka na rozwój działalności - skąd ją wziąć?

Gdy od miesięcy w twojej głowie wykluwa się pomysł na biznes i już wiesz, że jesteś gotowy się temu w całości poświęcić, nie wahaj się. To może być twój czas, który warto wykorzystać. Skąd jednak wziąć pieniądze na start? Czy istnieje pożyczka na rozwój działalności, którą mógłbyś wykorzystać? Nie wszystkie banki otwierają się na młodych przedsiębiorców - na szczęście, banki to nie wszystko. Jakie inne źródło może mieć pożyczka na rozwój działalności http://pozyskajfinansowanie.pl/pozyczki-na-cele-inwestycyjne-dla-firm/ gospodarczej?


Prywatna pożyczka od ręki

Pożyczka na rozwój działalności w ogóle nie musi pochodzić od żadnej instytucji. Pamiętaj, że polskie prawo przewiduje możliwość wzięcia jej od rodziny (niekoniecznie bliskiej) lub znajomych, a taki zabieg nazywamy pożyczką prywatną. Zanim jednak sięgniesz po to rozwiązanie, zastanów się, czy warto.


Wszystko ma swoje plusy i minusy. Pożyczka na rozwój działalności w postaci pożyczki prywatnej może mieć znacznie korzystniejszy system spłacania, jednocześnie jednak musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, nie jest ona za darmo - nawet w przypadku najbliższej rodziny, obowiązuje cię od niej podatek, jeśli przekroczy pewien pułap. Co więcej, często pożyczki prywatne prowadzą do wielu sporów i nieprzyjemnych starć w rodzinie, które w wielu przypadkach ciągnęły się nawet pokoleniami. Czy warto ryzykować? Jeśli mocno wierzysz w swój biznes, a twoi bliscy w ciebie - oczywiście, że tak.


Dotacje na założenie firmy

Pożyczka na rozwój działalności to nie tylko rodzina czy bank. Od pewnego czasu wychodzenie z bezrobocia wspierają Powiatowe Urzędy Pracy, a dodatkowo, możesz starać się także o dofinansowanie unijne. Wymaga to od ciebie poczynienia kilku kroków, często jednak jest znacznie łatwiejsze niż rzeczywista pożyczka na rozwój działalności z banku.


Dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy mają jedną ogromną zaletę: niezależnie od powodzenia twojego biznesu, nie musisz ich później zwracać. Aby starać się o wsparcie w postaci najczęściej kilkunastu tysięcy, powinieneś od kilku miesięcy być zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i złożyć w odpowiednim okresie wniosek zawierający dokładny biznesplan. Wymagane jest także, byś przez ostatnich 12 miesięcy nie prowadził żadnej działalności gospodarczej - zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kiedy przygotowujesz się do wzięcia dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy, twój biznesplan powinien zobaczyć fachowiec - to bardzo ważne, gdyż to w głównej mierze od niego zależy, czy uda ci się dostać pieniądze na rozwój firmy.


Pożyczka na rozwój działalności gospodarczej może pochodzić również z Funduszów Europejskich, które w różnych programach przyznaje Unia Europejska. Pamiętaj jednak, że nie każdy biznes może się na nie “załapać” i często trzeba trochę zmodyfikować swój biznesplan, by wpasował się w oczekiwania tego, kto “rozdaje karty”. W tym mogą pomóc ci fachowcy, którzy zajmują się na co dzień wyjaśnianiem, czym zajmują się Fundusze Europejskie. Tego rodzaju punkt porad i wsparcia znajdziesz w niemal każdym mieście. Pamiętaj jednak, że Fundusze Europejskie to rzeczywiście pożyczka na rozwój działalności - zatem niezależnie od twojego powodzenia, będziesz musiał ją spłacić w terminie. Ważne jest jednak to, że znacznie łatwiej ją dostać - standardowy bank ma znacznie więcej wymagań.

Zobacz także