2019-01-24

Wykorzystanie lamp filmowych podczas ujęć zdjęciowych

Wykorzystanie lamp filmowych jest bardzo wszechstronne. Są one idealne podczas kręcenia ujęć profesjonalnie wykonanych filmów, jak również podczas realizacji konkretnych nagrań wymagających profesjonalnego oświetlenia. Oświetlenie planu filmowego stosowane jest zarówno we wnętrzach, jak również na zewnątrz, także do doświetlenia kręconej sceny. Pośród nich odnajdziemy lampy LED - owe, lampy żarowe, lampy fluorescencyjne, jak również lampy wyładowcze HMI. Są to tylko niektóre z lamp najczęściej wykorzystywanych w produkcjach kinowych.

 

Oświetlenie planu filmowego jest bardzo istotne, jeśli chcemy uzyskać dobry efekt kręconych scen. Nie tylko wykorzystywane są do nadania klimatu kręconym scenom, ale również podświetlenia znaczących dla sceny elementów ujęć zdjęciowych. Lampy żarowe są wykorzystywane przez studia filmowe od pokoleń. Dodatkowo powstały nowoczesne lampy, które pomagają w uzyskaniu lepszego efektu finalnego kręconego filmu, zarówno pełnometrażowego, jak również krótszego np. dokumentalnego.

 

Oświetleniowiec a lampy filmowe http://lumensc.pl/sprzet-swiatlo-konwencjonalne.html

Oświetleniowiec jest osobą bardzo często pomijaną w branży filmowej, ponieważ niewiele osób wie, że jest to osoba, która ma ogromny wpływ na jakość kręconego filmu, natężenie światła, jego barwę oraz klimat tworzony podczas scen filmowych. Jest to zawodowiec, który za pomocą wielu lamp jest w stanie dobrać takie lampy, które doskonale doświetlą wnętrza, jak również wesprą światło naturalne podczas ujęć kamerami. Lampy filmowe można podzielić na kilka kategorii, z czego popularna lampa żarowa o ciepłej barwie światła, to idealne rozwiązanie w przypadku kręcenia scen w zamkniętych pomieszczeniach. Charakterystyczną cechą takiej lampy jest również to, że może ona być dzięki różnemu natężeniu światła stosowana, jako główne oświetlenie sceny. Kolejną równie ważną lampą wykorzystywaną w pracy oświetleniowca będzie lampa LED, która wykazuje możliwość sporych oszczędności przy produkcji filmów. Dzięki temu, że można za jej pomocą sterować natężenie i barwę światła jest ona doskonałą alternatywą dla wielu lamp wykorzystywanych przy produkcjach kinowych.

 

Które z lamp warto również polecić?

Są również lampy takie jak lampy na świetlówki energooszczędne, które są alternatywą dla lamp żarowych, jak również lampy fluorescencyjne, jakie idealnie pasują do większości kręconych scen i jakie wykazują bardziej ciepłą barwę światła. Nie można również zapomnieć o lampach wyładowczych HMI stosowanych dość często w przemyśle filmowym, gdyż emitują barwę światła słonecznego. Ich zastosowanie jest możliwe po kilku minutach, aż do osiągnięcia przez nie od włączenia pełnej mocy. Lampa tego typu wykorzystywana jest chociażby w scenach, w których producent chce uzyskać wpadające światło do wnętrza. Ponieważ ustawiona za oknem odpowiednio tego rodzaju lampa idealnie naśladuje naturalne światło i jest idealna w tym temacie. Różnorodność lamp, ich natężenia i barwy światła powoduje, że wszystkie z nich są stosowane przy produkcjach filmowych. Ustawienia oświetlenia, jak również dobór ich rodzaju należy w gestii oświetleniowca.     

Zobacz także